Tudj meg mindent az Univerzum titkairól!
Az AMFI programsorozatának köszönhetően, feltárul előttünk Földünk, Naprendszerünk és Univerzumunk csodálatos világa.
Változatos programjaink során, hétről-hétre más-más témát érintve, kicsinek és nagyoknak egyaránt szórakoztató formában tágíthatjuk tudásunkat, bővíthetjük ismereteinket az Univerzumról.
Mi várható?
INTERAKTÍV ELŐADÁSOK - TÁVCSÖVES CSILLAGVIZSGÁLÁS - ASZTROFOTÓ KIÁLLÍTÁS – PLANETÁRIUMI ELŐADÁSOK ÉS VETÍTÉSEK – GYEREKPROGRAMOK
18.00 – A sötét anyag misztériuma
18.35 – Irány a zűr! (3-10 éves korosztály részére)
19.10 – A Földtől az Univerzumig
(A belépő ára 1 planetáriumi vetítés megtekintésére jogosít!)
A filmekről bővebben itt tájékozódhat: https://amfialsoors.hu/planetarium
Fényes Lóránd Prima díjas asztrofotográfus. A csillagos eget tizenéves kora óta kémleli. Az eleinte könnyed kikapcsolódásként induló amatőrcsillagászat a digitális technika robbanásszerű fejlődésével mára a legfőbb elfoglaltságává, professzionális kiteljesedésévé vált.
Lóránd a Brit Királyi Obszervatórium által életre hívott kiemelt presztízsű nemzetközi megmérettetés, az Astronomy Photographer of the Year kategóriagyőztese, több nemzetközi asztrofotós pályázat díjazottja, az Év természetfotósa verseny különdíjasa. Az elmúlt években a National Geographic magyarországi kiadása több éven keresztül választotta munkáit az év mélyég felvételének, a NASA szakemberei által üzemeltetett online galéria pedig számos esetben ismerte el azokat a legjobb asztrofotókat rendező napi válogatásában. 2022-ben a Prima Primissima-díj területi fokozatát, a megyei Prima díjat ítélte meg számára a kuratórium. Publikációi, előadásai, kiállításai széles körben érhetőek el mind a hagyományos fórumokon, mind az online világban.
A program alatt a legkisebbeknek is szeretnék kedveskedni, és bevezetni őket a csillagászat varázslatos világába. Amíg az idősebb tesó vagy szülők meghallgatják az előadást, addig a kicsikkel bütykölünk, ragasztunk, színezünk és közben azért picit tanulunk is a bolygókról és naprendszerünkről.
Az előadás a dinoszauruszok kihalásának történetét és annak lehetséges okait mutatja be. Ez egy izgalmas téma, amely összeköti a földtörténetet, a paleontológiát és az asztrofizikát, bemutatásra kerül a Kréta korszak vége, éghajlat és növényvilágot, aszeorida becsapódás elméletet, más alternatív elméleteket és hogy hogyan élte túl az élet a katasztrófát.
Az érdeklődők megismerkedhetnek a meteoritok csodálatos világával, miközben kézbe is vehetik azokat. Az előadás alatt az érdeklődők megtudhatják, hogy mit tartanak a kezükben, honnan származnak, miből állnak, hogyan gyűjtik, ismerik fel és különböztetik meg az égből hullott köveket. A gyűjtemény ismert, illetve ritka, különleges darabokat is tartalmaz. Nemcsak meteoritok, hanem azok becsapódása által létrehozott kőzetek – impaktitek és tektitek – is megtekinthetőek. Minden darab kézbe vehető és megvizsgálható. Előadás közben ugyanis egy nagy teljesítményű sztereó-mikroszkóp segítségével tanulmányozzuk a földönkívüli köveket, miközben egy-egy darabról izgalmas információkat tudhatunk meg. A meteoritok rejtélyes világa által átfogó képet kapunk Naprendszerünk születéséről is.
A távcsöves csillagvizsgálás izgalmas és különleges élmény, amely során az ember közvetlenül figyelheti meg az éjszakai égbolt csodáit. A program általában egy rövid ismertetővel kezdődik, ahol a szakember elmagyarázza, hogy milyen égitesteket fogunk látni, megismerkedhetünk a távcsövek használatával, valamint megfigyelhetjük a Hold fázisait, valamint az égen tündöklő égitesteket.
(Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a programot csak derült idő esetén tudjuk megtartani!)
Felnőtt: 4.200 Ft
Gyerek: 2.500 Ft
Családi: 11.000 Ft (2 gyermek és 2 felnőtt vagy 1 felnőtt és 3 gyermek részére)
(Kedvezmény kuponjaink a programra nem használhatóak fel!)
HAMAROSAN!
A program a Bakonyi Csillagászati Egyesület közreműködésével valósul meg.
A programváltozás jogát fenntartjuk!
2025.07.22 18:00 - 23:00
AMFI Alsóörs